Pse bimët e brendshme ju bëjnë të ndiheni më mirë?

Pse bimët e brendshme ju bëjnë të ndiheni më mirë?

Bimët shtëpiake janë të mira për shëndetin tuaj – dhe jo vetëm për bukurinë e tyre vizuale. Pse? Ato në thelb bëjnë të kundërtën e asaj që bëjmë kur marrim frymë: çlirojnë oksigjen dhe thithin dioksid karboni. Kjo jo vetëm që freskon ajrin, por gjithashtu eliminon toksinat e dëmshme. Hulumtimi i gjerë nga NASA ka zbuluar se bimët e shtëpisë mund të heqin deri në 87 përqind të toksinës së ajrit brenda 24 orësh. Studimet kanë dëshmuar gjithashtu që bimët e brendshme përmirësojnë përqendrimin dhe produktivitetin (deri në 15 përqind!), Zvogëlojnë nivelet e stresit dhe rrisin disponimin tuaj – duke i bërë ato të përsosura jo vetëm për shtëpinë tuaj, por edhe për hapësirën tuaj të punës.

Në punë, vendosni bimë, veçanërisht ato me gjethe të gjera, në tryezën tuaj; ato do të ndihmojnë në rregullimin e lagështisë dhe rritjen e niveleve të pozitivitetit – duke parë gjelbërimin dhe natyrën na ndihmojnë të ndihemi më të relaksuar dhe të qetë, e cila nga ana tjetër përfiton nga gjendja juaj e përditshme. Bimët e brendshme shërbejnë për një qëllim praktik dhe estetik, dhe do të përmirësojnë jetën tuaj.

Si të krijoni shenjtëroren tuaj të bimëve?

Një kopsht i brendshëm mund të jetë streha juaj nga bota e jashtme dhe për shumë njerëz është një burim gëzimi i madh. Pavarësisht nëse jetoni në një apartament të vogël, ose në një shtëpi të madhe, duke futur disa bimë në shtëpinë tuaj, ju do të filloni të vëreni përmirësime të shëndetit tuaj dhe lumturinë e përgjithshme. Përveç rritjes së humorit tuaj dhe krijimit të një hapësire jetese që të qetëson, bimët gjithashtu mund të ndihmojnë në vetminë dhe depresionin: kujdesi për një gjë të gjallë na jep një qëllim dhe është shpërblyes – veçanërisht kur shihni se gjallesa lulëzon dhe lulëzon. Për të krijuar strehën tuaj të gjelbër të përsosur, ia vlen të kaloni pak kohë duke hulumtuar bimët janë më të përshtatshme për secilën dhomë dhe çfarë lloj mjedisi. Këtu janë disa tregues:

 

  • Zgjidhni bimët e duhura për një gjumë optimal gjatë natës. Megjithëse bimët lëshojnë oksigjen gjatë ditës, vlen të kujtohet se, natën, kur ndalet fotosinteza, shumica e bimëve ndërrojnë gjërat dhe lëshojnë dioksid karboni. Sidoqoftë bimë të tilla si orkide, succulents, bimë gjarpri dhe bromeliads bëjnë të kundërtën dhe lëshojnë oksigjen, duke i bërë ato bimë perfekte për dhomën e gjumit (dhe duke fjetur më mirë).

 

  • Kujdes nga dielli i tepërt. Shumica e bimëve të brendshme nuk e duan diellin e drejtpërdrejtë të mesditës, prandaj ju lutemi kini kujdes nga kjo kur vendosni bimë në shtëpinë tuaj. Ekzistojnë shenja shumë të dukshme paralajmëruese për t’u kujdesur, të tilla si djegia e gjetheve, njolla ose rënia e papritur e gjetheve. Shumica e bimëve mund të shpëtohen lehtë, prandaj mos u trembni! Shpesh është një rast që të mos i ujitni shumë, ose të lini tokën të thahet pak nëse ndihet shumë e lagur. Kontrolloni nëse bima juaj është ulur pranë një drafti të ftohtë pasi kjo mund të bëjë që gjethet të lëkunden dhe përfundimisht të bien. Plehrat organikë janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të ringjallur bimët tuaja.

 

  • Bimët janë një mënyrë e lirë për të rregulluar edhe dhomat më të mërzitshme. Bimët janë një mënyrë e thjeshtë dhe e mrekullueshme për të stiluar hapësirën tuaj të jetesës. Zbukuroni pragjet e dritareve tuaja me lëngje të shijshme, varni varëse rrobash të gjalla nga shinat e perdeve ose provoni diçka të madhe dhe të guximshme si figu i mrekullueshëm i gjethes së fyellit. Ju gjithashtu mund të argëtoheni me tenxhere dhe t’i shfaqni bimët tuaja në enë të bukura qeramike dhe bakri. Zotërimi i bimëve nuk duhet të jetë i shtrenjtë: mjafton të marrësh një prerje nga bima e një shoku ose nga dyqani juaj i bimëve dhe të përhapni bimën tuaj nga e para.

 

  • Disa bimë e pëlqejnë nxehtësinë. Duke ditur se cilat bimë janë më të mira për atë dhomë është thelbësore kur bëhet fjalë për stilimin e bimëve: banjo është e përkryer për bimët e ajrit dhe kokedama (topi myshk japonez i varur), pasi lagështia e tepërt nga dushi juaj i përditshëm ndihmon ato bimë të veçanta të lulëzojnë. Nëse jeni me fat të keni një dhomë dielli ose një dhomë super të nxehtë, atëherë mbusheni atë me fier, pëllëmbë, succulents dhe kaktus pasi ata do ta duan nxehtësinë.